Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közlése szerint nem szűnnek meg a közpénzek felhasználásának nyilvánosságára vonatkozó, úgynevezett üvegzsebszabályok, csak a polgári törvénykönyvből átkerülnek az adatvédelmi törvénybe.
A közpénzek felhasználásának nyilvánosságára vonatkozó, úgynevezett üvegzsebszabályok nem szűnnek meg, csak a polgári törvénykönyvből (Ptk.) átkerülnek az adatvédelmi törvénybe – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkársága szerdán az MTI-vel. A kommünikében minden alapot nélkülözőknek nevezték azokat az állításokat, amelyek szerint egy év múlva nem tudhatjuk meg, mire, mennyit költenek az állami cégek, vagy hogy nem lesznek nyilvánosak az önkormányzati vezetők fizetései és prémiumai.
Emlékeztettek: a minisztérium már több alkalommal egyértelművé tette, hogy a szabályozást áthelyezik, nem pedig megszüntetik, az üzleti titkokat korlátozó szabályozás áthelyezésére pedig szakmai okokból, a Vékás Lajos akadémikus vezette polgári jogi kodifikációs bizottság javaslatára kerül sor. Az új Ptk. hatályba lépéséig hátralévő több mint egy év bőven elegendő az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény módosítására – mutattak rá.
Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott új Ptk.-t a Társaság a Szabadságjogokért hétfőn egyebek mellett úgy véleményezte: ellentétes az információszabadsággal, hogy a közpénzekkel gazdálkodó intézmények üzleti titokra hivatkozva eltitkolhatják a nyilvánosság elől a szerződéseiket. A szerdai Blikkben a jogvédő szervezet programvezetője úgy nyilatkozott: a kabinet valóban ígéretet tett arra, hogy a vonatkozó szabályokat beemeli az információs törvénybe, erre azonban nincs garancia, és a TASZ egyelőre tervezet formájában sem ismer ilyen javaslatot a kormány részéről.